bimber

Strona Główna 
Forum
News
Teoria
Aparatura
Budowa
 kolumna
 Chłodnica
 Boiler
Produkcja
Galeria
FAQ Czarnej Oliwki
Linki
Download

vsop
bimber_hobby
wendliny_domowe
przerwa
BUDOWA APARATU

Jak zbudować własny aparat: boiler

Konstrukcja tego elementu jest praktycznie dowolna. Aby jednak boiler należycie wykonywał swoje zadanie trzeba spełnić kilka warunków.

  • zbiornik musi być odporny na temperaturę wykorzystywanego do podgrzewania medium. W przypadku ogrzewania gazem w rachubę, z oczywistych względów, wchodzi tylko metal lub żaroodporne szkło.
  • konstrukcja mechaniczna powinna być na tyle wytrzymała, aby zapewnić solidną podstawę dla dość ciężkiej rury destylacyjnej wraz z chłodnicą.
  • Połączenie rury destylacyjnej z boilerem musi być wykonane w sposób zapewniający całkowitą szczelność.

Podobnie jak w przypadku rury destylacyjnej, także i tu najlepszym z materiałów jest stal nierdzewna. Jednym z gotowych elementów, jakie można adaptować na nasze potrzeby, są beczki po piwie lub konwie na mleko (uwaga! mogą być cynkowane). Wystarczy tylko wykonać podłączenie do rury i boiler gotowy. W przypadku własnoręcznej konstrukcji miejsce zamocowania króćca do rury destylacyjnej powinno być wykonane tak, aby zapewnić bezproblemowy odpływ pary. Najkorzystniejszym miejscem jest oczywiście górna ścianka boilera, a w przypadku sklepienia tejże ścianki jej najwyższy punkt. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby odpływ pary znajdował się z boku. Należy wtedy pamiętać, że przy napełnianiu, przekroczenie określonej wysokości cieczy może spowodować zatkanie ujścia pary. Korzystnym dodatkiem do konstrukcji jest zamontowanie tulei termometrowej i zaworu spustowego. Termometr w boilerze pozwala kontrolować stopień jego nagrzania, co jest szczególnie ważne na początku procesu destylacji, natomiast zawór zamontowany w dolej części, umożliwia bezproblemowe opróżnienie urządzenia z przerobionego zacieru. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć przykładowe rozwiązania konstrukcyjne boilera.

boilerboiler
boilerboiler

up Góra


Dzisiaj